  • ZMY13-GS18
ZMY13-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMY13-GS18
HK JDW NO:
884-ZMY13-GS18
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ZMY13-GS18
Description:
ZENER DIODE 9Ohm ±5% 13V 50μA @ 10V -55°C~175°C 1W 2 Terminations ZENER DO-213AB, MELF (Glass)
Step5Bar-code shipping tag
ZMY13-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 10V
  • Power Dissipation
    1W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Zener Current
    55mA