  • ZMYB8V2-GS18
ZMYB8V2-GS18
advertisement
Manufacturer No:
ZMYB8V2-GS18
HK JDW NO:
884-ZMYB8V2-GS18
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ZMYB8V2-GS18
Description:
2Ohms ±5% 8.2V 500nA @ 6V 175°C 1W DO-213AB, MELF (Glass)
Step5Bar-code shipping tag
ZMYB8V2-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Supplier Device Package
    DO-213AB
  • Operating Temperature
    175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Impedance
    2Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 6V
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    2Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V