  • ZNBG2000X10TA
ZNBG2000X10TA
advertisement
Manufacturer No:
ZNBG2000X10TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZNBG2000X10TA
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ZNBG2000X10TA
Description:
10 Terminations5V~12V ZNBG2000 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZNBG2000X10TA Overview
It is acceptable to ship in the way of Tape & Reel (TR) .packaged the power management in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for ease of transportation, it is easy to transport.The Surface Mount mounting method is universal for easy adaptation.At Bias Controller and other applications, this power management is targeted.Ensure that the operating temperature of the power management ic is set to -40°C~80°C in order to prevent malfunctions.As a result, this power management is powered by 5V~12V voltage.You can search ZNBG2000 if you are looking for more power ic's pin-to-pin solutions.The power management has 10 terminals.The IC has been praised a lot for its capability of being a ANALOG CIRCUIT analog instruments designs.In order to mount the integrated power supplies on PCBs or other boards, it has a Surface Mount .There are 10 pins for the ics supply to use.This power management ic operates from a voltage of 24mA .It will require at least 5V to start up.The power supply ic should not be supplied with voltage above 12V .
ZNBG2000X10TA Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -40°C~80°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
ZNBG2000X10TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZNBG2000X10TAPower Management applications.
  • Automotive cluster
  • Laser TV
  • Cordless Phone Base Station
  • Optical imaging payload
  • Portable Navigation Devices
  • SSTL-2 WHITE SPACE
  • Field Service
  • Surround view system ECU
  • Electronic Test Equipment
  • Termination Voltage
Step5Bar-code shipping tag
ZNBG2000X10TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Bias Controller
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    5V~12V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZNBG2000
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    24mA
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm