  • ZNBG2000X10TC
ZNBG2000X10TC
advertisement
Manufacturer No:
ZNBG2000X10TC
HK JDW NO:
233-ZNBG2000X10TC
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ZNBG2000X10TC
Description:
10 Terminations5V~12V 10 Pin ZNBG2000 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZNBG2000X10TC Overview
Using Tape & Reel (TR) as a shipping the power management path is acceptable.In order to facilitate transportation, it is packaged the power management in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) .Surface Mount is a universal mounting method for easy adaptation.This power management targets at Bias Controller and other applications.To ensure proper functioning, the operating temperature of the power management ic should be set to -40°C~80°C .The power management works at 5V~12V voltage.You can search ZNBG2000 if you are looking for more power ic's pin-to-pin solutions.The power managment ic has 10 terminals.As a ANALOG CIRCUIT analog IC, the instruments designs has received much praise.The power managment ic is programmed with 10 pins.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.The pinout of the power ic starts from 10 pins it has.An input voltage of 24mA is required for this power management ic to operate.A minimum of 5V is required for the ic supplies to start.The power supply ic should not be fed with voltage that is higher than 12V .
ZNBG2000X10TC Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -40°C~80°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
ZNBG2000X10TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZNBG2000X10TCPower Management applications.
  • LTE modem
  • Laser TV
  • Standard notebook PC
  • Hardware Monitoring for Servers
  • DDR Termination Voltage WHITE SPACE
  • System Health Prognostics
  • Modules With Remote-Sense Capability
  • Telecommunications Equipment
  • Automotive display
  • Industrial/ATE
Step5Bar-code shipping tag
ZNBG2000X10TC
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    10
  • Voltage - Supply
    5V~12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ZNBG2000
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Operating Supply Current
    24mA
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm