  • ZNBG6001Q20TC
ZNBG6001Q20TC
advertisement
Manufacturer No:
ZNBG6001Q20TC
HK JDW NO:
233-ZNBG6001Q20TC
Package:
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZNBG6001Q20TC
Description:
20 Terminations5V~12V 20 Pin ZNBG6001 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZNBG6001Q20TC Overview
Ready for shipping the power management in Tape & Reel (TR) package.Packing in 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) makes transportation convenient.The Surface Mount mounting method facilitates easy adaptation.The power management is designed for use with applications at Bias Controller .The operating temperature of the power management ic should be set to -40°C~70°C to avoid mal-function.The power management runs on 5V~12V voltage.Check out search ZNBG6001 for more power ic's pin-to-pin solutions.It has 20 terminals.It has received much praise because it is a ANALOG CIRCUIT analog integrated circuit.There are 20 pins on the power managment ic.Surface Mount can be mounted on PCBs or other boards.The power manager is supplied with 5V voltage and is capable of performing a wide range of demanding tasks.Its pinout begins at 20 pins.An input voltage of 50mA is required for this power management ic to operate.It will require at least 5V to start up.If the voltage is greater than 12V , you are not supposed to power the power supply ic.
ZNBG6001Q20TC Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -40°C~70°C
ANALOG CIRCUIT analog IC
ZNBG6001Q20TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZNBG6001Q20TCPower Management applications.
  • System Health Monitoring
  • Medical
  • Hardware Monitoring for Servers
  • Medical PC
  • Tablet PCs
  • Automotive cluster
  • Automotive Infotainment
  • Hardware Monitoring for PCs
  • Automotive camera module
  • DDR Termination Voltage WHITE SPACE
Step5Bar-code shipping tag
ZNBG6001Q20TC
  • Package / Case
    20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    241.197743mg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • Voltage - Supply
    5V~12V
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Base Part Number
    ZNBG6001
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    12V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9116mm