  • ZSR1000C
ZSR1000C
advertisement
Manufacturer No:
ZSR1000C
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZSR1000C
Package:
TO-226-3
Datasheet:
Description:
PMIC 3 TO-226-3
Quantity:
In Stock : 2511
Step5Bar-code shipping tag
ZSR1000C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ZSR1000C .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-XBCY-W3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output
    10V
  • Output Voltage 1
    10V
  • Number of Regulators
  • Input Voltage (Max)
    20V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.03%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.04%
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3
  • Packaging
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C