  • ZSR1200CL
ZSR1200CL
advertisement
Manufacturer No:
ZSR1200CL
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZSR1200CL
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
ZSR1200CL
Description:
Fixed ZSR1200 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 14306
Step5Bar-code shipping tag
ZSR1200CL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    ZSR1200
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-XBCY-W3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    600μA
  • PSRR
    57dB (120Hz)