  • ZV35K1812T601N
ZV35K1812T601N
advertisement
Manufacturer No:
ZV35K1812T601N
HK JDW NO:
762-ZV35K1812T601N
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
ZV35K1812T601N
Description:
MOV 35VAC 600A 1812 SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZV35K1812T601N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (DC)
    42V
  • Max Surge Current
    600A
  • Varistor Voltage (Max)
    61.6V
  • Energy
    4.2J
  • Varistor Voltage (Min)
    50.4V
  • Maximum AC Volts
    35V
  • Varistor Voltage
    56V
  • Maximum DC Volts
    42V