  • 0215.250MXE
0215.250MXE
advertisement
Manufacturer No:
0215.250MXE
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0215.250MXE
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
0215.250MXE
Description:
0215.250MXE datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0215.250MXE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    215
  • Size / Dimension
    0.236Diax0.886L 6.00mmx22.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    1.17Ohm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Melting I2t
    0.56
  • DC Cold Resistance
    1.17Ohm