  • 0216.500TXP
0216.500TXP
advertisement
Manufacturer No:
0216.500TXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0216.500TXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0216.500TXP
Description:
0216.500TXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0216.500TXP
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    216
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    866mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    500mA
  • Current Rating
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Melting I2t
    0.165
  • DC Cold Resistance
    0.866Ohms
  • Length
    19.9898mm