  • 0224.250HXW
0224.250HXW
advertisement
Manufacturer No:
0224.250HXW
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0224.250HXW
Package:
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Datasheet:
0224.250HXW
Description:
0224.250HXW datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0224.250HXW
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm (Axial)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    224
  • Size / Dimension
    0.185Diax0.570L 4.70mmx14.48mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    1.15Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    250mA
  • Current Rating
    250mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.03
  • DC Cold Resistance
    1.15Ohms
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    14.478mm