  • 0239.800TXP
0239.800TXP
advertisement
Manufacturer No:
0239.800TXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0239.800TXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0239.800TXP
Description:
0239.800TXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0239.800TXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    415.5mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    800mA
  • Current Rating
    800mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    7.565
  • DC Cold Resistance
    0.4155Ohms
  • Diameter
    5mm
  • Length
    20mm