  • 0239.800HXP
0239.800HXP
advertisement
Manufacturer No:
0239.800HXP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-0239.800HXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
0239.800HXP
Description:
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Step5Bar-code shipping tag
0239.800HXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder, Through Hole
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    415.5mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    800mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; KC; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    7.565
  • DC Cold Resistance
    0.4155Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    7 J
  • Fuse Current
    800mA
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Fuse Class
    Supplemental
  • Diameter
    5mm