  • 02391.25TXP
02391.25TXP
advertisement
Manufacturer No:
02391.25TXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-02391.25TXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
02391.25TXP
Description:
02391.25TXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 40
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
02391.25TXP
    Select All
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    239
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    198mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Current Rating
    1.25A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, KC, PSE, UL
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A
  • Melting I2t
    19.525
  • DC Cold Resistance
    0.198Ohms
  • Diameter
    5mm
  • Length
    19.9898mm