  • 0253005.NRT1
0253005.NRT1
advertisement
Manufacturer No:
0253005.NRT1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0253005.NRT1
Package:
Axial
Datasheet:
0253005.NRT1
Description:
0253005.NRT1 datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0253005.NRT1
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Melting I2t
    4.14
  • DC Cold Resistance
    0.0155Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Body Height
    7.11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PICO® II 253
  • Size / Dimension
    0.103Diax0.280L 2.61mmx7.11mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    15.5mOhm
  • Terminal Finish
    Pure Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Reference Standard
    CSA; PSE; TUV; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
  • Body Length or Diameter
    2.8mm
  • Physical Dimension
    2.8mm x 7.11mm