  • 0295140.MXJ
0295140.MXJ
advertisement
Manufacturer No:
0295140.MXJ
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0295140.MXJ
Package:
Auto Link
Datasheet:
0295140.MXJ
Description:
0295140.MXJ datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0295140.MXJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Auto Link
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PAL™ 295
  • Size / Dimension
    0.898Lx0.638W x 0.866 H 22.81mmx16.20mmx22.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Reddish Brown
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    140A
  • Body Length or Diameter
    22.8mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Physical Dimension
    22.8mm x 16.2mm x 21.5mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Height
    16.2mm