  • 0312.300MXCCP
0312.300MXCCP
advertisement
Manufacturer No:
0312.300MXCCP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0312.300MXCCP
Datasheet:
0312.300MXCCP
Description:
0312.300MXCCP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0312.300MXCCP
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    312
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Resistance
    1.405Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    300mA
  • Current Rating
    300mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.0689
  • DC Cold Resistance
    1.405Ohms
  • Length
    31.75mm