  • 0362.375H
0362.375H
advertisement
Manufacturer No:
0362.375H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0362.375H
Package:
8AG, 1/4 x 1
Datasheet:
0362.375H
Description:
0362.375H datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0362.375H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    8AG, 1/4 x 1
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    362
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.000L 6.35mmx25.40mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    375mA
  • Current Rating
    375mA
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Current
    375mA
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    25.4mm