  • 0402AF-301XJLU
0402AF-301XJLU
advertisement
Manufacturer No:
0402AF-301XJLU
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0402AF-301XJLU
Package:
Datasheet:
0402AF-301XJLU
Step5Bar-code shipping tag
0402AF-301XJLU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2012
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    420mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    300 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    420mA
  • Frequency - Self Resonant
    860MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    410mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.3 µH
  • Height
    660μm
  • Length
    1.12mm