  • 045101.6MRSN
045101.6MRSN
advertisement
Manufacturer No:
045101.6MRSN
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-045101.6MRSN
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
045101.6MRSN
Description:
045101.6MRSN datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
045101.6MRSN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NANO²® 451
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.106W x 0.106 H 6.10mmx2.69mmx2.69mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    58mOhm
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    1.6A
  • Reference Standard
    CE, CSA, UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Body Length or Diameter
    6.1mm
  • Body Breadth
    2.69 mm
  • Physical Dimension
    6.1mm x 2.69mm x 2.69mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    1.06
  • DC Cold Resistance
    0.058Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Height
    2.6924mm