  • 047902.5MXEP
047902.5MXEP
advertisement
Manufacturer No:
047902.5MXEP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-047902.5MXEP
Package:
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Datasheet:
047902.5MXEP
Description:
047902.5MXEP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
047902.5MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2AG, 5mm x 15mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    479
  • Size / Dimension
    0.184Diax0.586L 4.67mmx14.88mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Body Length or Diameter
    4.67mm
  • Physical Dimension
    4.67mm x 14.88mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    20A
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Fuse Size
    2AG
  • Body Height
    14.88mm