  • 0603TSFV400FM/35-2
0603TSFV400FM/35-2
advertisement
Manufacturer No:
0603TSFV400FM/35-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0603TSFV400FM/35-2
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0603TSFV400FM/35-2
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.012 H 1.60mmx0.81mmx0.31mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Nickel (Sn/Ni)
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Body Length or Diameter
    1.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    90°C
  • Body Breadth
    0.91 mm
  • Physical Dimension
    1.7mm x 0.91mm x 0.4mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Rated Current
    4A
  • Melting I2t
    1.6
  • DC Cold Resistance
    0.0125Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    0.4mm