  • 06171.25MXP
06171.25MXP
advertisement
Manufacturer No:
06171.25MXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-06171.25MXP
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
06171.25MXP
Description:
06171.25MXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 2561
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
06171.25MXP
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    617
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    70.1mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Current Rating
    1.25A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, CE, CSA, UR. VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    2.23
  • DC Cold Resistance
    0.0701Ohms
  • Length
    19.9898mm