  • 087402.5MXEP
087402.5MXEP
advertisement
Manufacturer No:
087402.5MXEP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-087402.5MXEP
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
087402.5MXEP
Description:
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
087402.5MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    874
  • Size / Dimension
    0.142Diax0.394L 3.60mmx10.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    32.9mOhm
  • Terminal Finish
    TIN
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus
  • Body Length or Diameter
    3.6mm
  • Physical Dimension
    3.6mm x 10mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    2.675
  • DC Cold Resistance
    0.0329Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    2 J
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    10mm