  • 0FLQ05.6HXR
0FLQ05.6HXR
advertisement
Manufacturer No:
0FLQ05.6HXR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0FLQ05.6HXR
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0FLQ05.6HXR
Description:
0FLQ05.6HXR datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0FLQ05.6HXR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FLQ
  • Size / Dimension
    0.406Diax1.500L 10.31mmx38.10mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    32.7mOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5.6A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    10kA
  • DC Cold Resistance
    0.0327Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Diameter
    10.31mm