  • 1.5KA43AHE3/73
1.5KA43AHE3/73
advertisement
Manufacturer No:
1.5KA43AHE3/73
HK JDW NO:
884-1.5KA43AHE3/73
Datasheet:
1.5KA43AHE3/73
Step5Bar-code shipping tag
1.5KA43AHE3/73
    Select All
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    1.5KA
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    185°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    36.8V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40.9V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25.3A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    59.3V
  • Clamping Voltage
    59.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36.8V
  • Peak Pulse Current
    25.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    36.8V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    40.9V