  • 1.5KE250CA-E3/54
1.5KE250CA-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE250CA-E3/54
HK JDW NO:
884-1.5KE250CA-E3/54
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE250CA-E3/54
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE250CA-E3/54
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    214V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    344V
  • Clamping Voltage
    344V
  • Peak Pulse Current
    4.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    214V
  • Max Surge Current
    4.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    237V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    237V
  • Max Breakdown Voltage
    263V