  • 1.5KE36CA R0G
1.5KE36CA R0G
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE36CA R0G
HK JDW NO:
799-1.5KE36CA R0G
Datasheet:
1.5KE36CA R0G
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE36CA R0G
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1.5KE
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    34.2V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    31A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    49.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    30.8V
  • Breakdown Voltage
    36V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30.8V
  • Clamping Voltage-Max
    49.9V