  • 1.5SMC12AHE3/57T
1.5SMC12AHE3/57T
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC12AHE3/57T
HK JDW NO:
884-1.5SMC12AHE3/57T
Datasheet:
1.5SMC12AHE3/57T
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC12AHE3/57T
    Select All
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    10.2V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    89.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    16.7V
  • Clamping Voltage
    16.7V
  • Peak Pulse Current
    89.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    10.2V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    11.4V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ