  • 1.5SMC18AT3G
1.5SMC18AT3G
advertisement
Manufacturer No:
1.5SMC18AT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1.5SMC18AT3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC18AT3G
Description:
Quantity:
In Stock : 18793
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
1.5SMC18AT3G
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    1.5SMC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.75W
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    59.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    25.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15.3V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.1V