  • 10AS016C3U19I2LG
10AS016C3U19I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016C3U19I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS016C3U19I2LG
Package:
484-BFBGA
Datasheet:
10AS016C3U19I2LG
Description:
484 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 192 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 484-BFBGA.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.It is a member of the Arria 10 SX series.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements, an important feature to keep in mind.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.This SoC part has a total of 192 I/Os.A 0.9V power supply is recommended.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.A re-configurable FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be used for a variety of designing purposes.Having 484 terminations in total makes system on a chip possible.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There is the option to have 192 outputs on this SoC chip.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.The SoC chip is equipped with 192 inputs.The logic SoC features 160000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS016C3U19I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Transmitters
  • Industrial AC-DC
  • Keyboard
  • Mouse
  • Measurement testers
  • Industrial transport
  • Personal Computers
  • Microcontroller
  • Published Paper
  • USB hard disk enclosure
Step5Bar-code shipping tag
10AS016C3U19I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    192
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    192
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 160K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    160000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    484-BFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    0.8mm