  • XC7Z030-1FFG676I
XC7Z030-1FFG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-1FFG676I
HK JDW NO:
903-XC7Z030-1FFG676I
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-1FFG676I
Description:
676 Terminations-40°C~100°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 327
Purchasing and Inquiry
XC7Z030-1FFG676I Description
The XC7Z030-1FFG676I is from the Zynq®-7000 family and is based on the Xilinx SoC architecture.
XC7Z030-1FFG676I Features
  • 2.5 DMIPS/MHz per CPU
  • CPU frequency: Up to 1 GHz
  • Coherent multiprocessor support
  • ARMv7-A architecture
  • TrustZone® security
  • Thumb®-2 instruction set
  • Jazelle® RCT execution Environment Architecture
  • NEON™ media-processing engine
  • Single and double precision Vector Floating Point Unit (VFPU)
  • CoreSight™ and Program Trace Macrocell (PTM)
  • Timer and Interrupts
  • Three watchdog timers
  • One global timer
  • Two triple-timer counters
XC7Z030-1FFG676I Applications
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-1FFG676I
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2009
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other uPs/uCs/Peripheral ICs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
  • Speed Grade
    -1
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • UV Erasable
    N
  • Height Seated (Max)
    3.24mm
  • Length
    27mm