  • 10AS016E3F29E2LG
10AS016E3F29E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016E3F29E2LG
HK JDW NO:
386-10AS016E3F29E2LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS016E3F29E2LG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 780-BBGA, FCBGA.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.Arria 10 SX is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.288 I/Os are included in this SoC part.Use a power supply with a voltage of 0.9V if possible.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.There are 780 terminations in total and that really benefits system on a chip.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.This SoC chip is capable of having 288 outputs, which is convenient.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.On the SoC chip, there are 288 inputs available for use.The logic system on chips contain 160000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS016E3F29E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • ARM processors
  • Body control module
  • Central alarm system
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Apple smart watch
  • Keywords
  • Medical
  • Optical drive
  • AC-input BLDC motor drive
  • Deep learning hardware
Step5Bar-code shipping tag
10AS016E3F29E2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    288
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm