  • 10AS022C4U19E3SG
10AS022C4U19E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022C4U19E3SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022C4U19E3SG
Package:
484-BFBGA
Datasheet:
10AS022C4U19E3SG
Description:
484 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 192 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 484-BFBGA to this system on a chip.As this SoC chip has 256KB RAM implemented, it provides reliable performance to its users.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.192 I/Os are available in this SoC part.It is recommended to use a 0.9V power supply.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.A system on a chip benefits from having 484 terminations.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 192 outputs is available.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.A SoC chip with 192 inputs is available to the user.There are 220000 logic cells in the logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022C4U19E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Medical
  • Embedded systems
  • Flow Sensors
  • Industrial
  • sequence controllers
  • Print Special Issue Flyer
  • External USB hard disk/SSD
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Networked Media Encode/Decode
  • Microcontroller
Step5Bar-code shipping tag
10AS022C4U19E3SG
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Number of Outputs
    192
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    192
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 220K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    484-BFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    0.8mm