  • 10AS022E4F29I3LG
10AS022E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E4F29I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS022E4F29I3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS022E4F29I3LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.Package 780-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.It is a member of the Arria 10 SX series.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 220K Logic Elements and that is something to note.Housed in the state-of-art Tray package.An integral part of this SoC consists of a total of 288 I/Os.A 0.9V power supply should be used.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.In total, there are 780 terminations, so system on a chip is really aided by this.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 288 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.A SoC chip with 288 inputs is available to the user.System on chips of logic are comprised of 220000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS022E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Sports
  • Industrial AC-DC
  • POS Terminals
  • Automated sorting equipment
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Flow Sensors
  • Digital Signal Processing
  • Efficient hardware for training of neural networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E4F29I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    288
  • Speed
    1.5GHz