  • 10AS027E4F27E3LG
10AS027E4F27E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F27E3LG
HK JDW NO:
2936-10AS027E4F27E3LG
Package:
Datasheet:
10AS027E4F27E3LG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.Having 672 terminations in total makes system on a chip possible.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 240 outputs.A power supply of 0.9V is required to run system on chip.The SoC chip offers 240 inputs.270000 logic cells are present in logic system on chips.It is possible that the SoC on chip's performance may be compromised if the temperature rises above 100°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E4F27E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Test and Measurement
  • POS Terminals
  • Published Paper
  • High-end PLC
  • Industrial
  • Print Special Issue Flyer
  • Three phase UPS
  • Keyboard
  • PC peripherals
  • Robotics
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F27E3LG
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm