  • 10AS027E4F27I3LG
10AS027E4F27I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F27I3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027E4F27I3LG
Package:
Datasheet:
10AS027E4F27I3LG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A 0.9V power supply is recommended.An excessive voltage of 0.93V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.At least 0.87V can be supplied as a power source.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 240 outputs.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.There are 240 inputs available on the SoC chip.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.Temperatures over 100°C may compromise this SoC on chip's performance.The system on a chip SoC is prone to malfunctioning if the temperature decreases below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E4F27I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Wireless sensor networks
  • AC drive control module
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Industrial automation devices
  • Industrial
  • Fitness
  • Deep learning hardware
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Digital Media
  • External USB hard disk/SSD
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F27I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm