  • 10AS027H2F35I2LG
10AS027H2F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H2F35I2LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS027H2F35I2LG
Package:
Datasheet:
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V rating is recommended.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.A system on a chip benefits from having 1152 terminations.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.It is possible to use this SoC chip with 384 outputs.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip is equipped with 384 inputs.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.It is possible that the SoC on chip's performance may be compromised if the temperature rises above 100°C.It is possible for this system on a chip SoC to malfunction if the temperature falls below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027H2F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Deep learning hardware
  • Optical drive
  • Medical
  • sequence controllers
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Body control module
  • Wireless sensor networks
  • Level
  • Mouse
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H2F35I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminations
    1152
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    384
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm