  • 10AS027H3F35E2LG
10AS027H3F35E2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027H3F35E2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS027H3F35E2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS027H3F35E2LG
Description:
0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 384 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.Package 1152-BBGA, FCBGA is assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 270K Logic Elements together.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 384 I/Os in total.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 0.93V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.In the same way that other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is also capable of providing outstanding performance.There are 384 outputs available on this SoC.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.384 inputs are available on the SoC chip.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS027H3F35E2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Central alarm system
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Automotive
  • ARM processors
  • Industrial sectors
  • Flow Sensors
  • Industrial Pressure
  • Published Paper
  • Test and Measurement
  • POS Terminals
Step5Bar-code shipping tag
10AS027H3F35E2LG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    384
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 270K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm