  • 10AS048E4F29E3LG
10AS048E4F29E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048E4F29E3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS048E4F29E3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS048E4F29E3LG
Description:
780 Terminations0°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 360 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Manufacturer assigns package 780-BBGA, FCBGA to this system on a chip.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ when it is operating normally.This SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements and that is something to note.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.360 I/Os are included in this SoC part.A power supply with a 0.9V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.In total, there are 780 terminations, so system on a chip is really aided by this.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There is the option to have 360 outputs on this SoC chip.A power supply of 0.9V is required.A SoC chip with 360 inputs is available to the user.480000 logic cells are included in logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS048E4F29E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Temperature
  • sequence controllers
  • Samsung galaxy gear
  • Central alarm system
  • Measurement tools
  • Industrial automation devices
  • Networked sensors
  • CNC control
  • Mobile market
  • External USB hard disk/SSD
Step5Bar-code shipping tag
10AS048E4F29E3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    360
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 480K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm