  • 10AS048E4F29I3LG
10AS048E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048E4F29I3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048E4F29I3LG
Package:
Datasheet:
10AS048E4F29I3LG
Description:
780 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A 0.9V power supply should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to meet a variety of design requirements.There are 780 terminations in total and that really benefits system on a chip.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There is the option to have 360 outputs on this SoC chip.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.On the SoC chip, there are 360 inputs available for use.System on chips of logic are comprised of 480000 logic cells.Temps above 100°C may negatively affect the SoC on chip's performance.Temperatures below -40°C may cause this system on a chip SoC to malfunction.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • High-end PLC
  • Medical
  • Keyboard
  • Published Paper
  • Wireless sensor networks
  • Keywords
  • CNC control
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • USB hard disk enclosure
  • Networked sensors
Step5Bar-code shipping tag
10AS048E4F29I3LG
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    360
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm