  • 10AS048K4F35E3LG
10AS048K4F35E3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K4F35E3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048K4F35E3LG
Package:
Datasheet:
10AS048K4F35E3LG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 0.9V voltage.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.There are 1152 terminations in total and that really benefits system on a chip.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.Using this SoC chip, you have the option of having 396 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.On the SoC chip, there are 396 inputs available for use.In logic system on chips, there are 480000 logic cells.Temps above 100°C may negatively affect the SoC on chip's performance.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048K4F35E3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Flow Sensors
  • Networked sensors
  • Servo drive control module
  • Smartphones
  • Medical
  • RISC-V
  • Video Imaging
  • Smartphone accessories
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Three phase UPS
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K4F35E3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    1152
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    396
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm