  • 10AS066K3F35I2LG
10AS066K3F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K3F35I2LG
HK JDW NO:
386-10AS066K3F35I2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066K3F35I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.There is a 1152-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.This SoC design employs the MCU, FPGA technique for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.This SoC part has a total of 396 I/Os.A 0.9V power supply should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 0.87V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 396 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.This SoC chip is equipped with 396 inputs for the user to choose from.In logic system on chips, there are 660000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS066K3F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphone accessories
  • Keywords
  • DC-input BLDC motor drive
  • Automotive
  • Sports
  • Automotive gateway
  • Industrial automation devices
  • Avionics
  • AC-input BLDC motor drive
  • AC drive control module
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K3F35I2LG
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm