  • 10AS066K4F40I3SG
10AS066K4F40I3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066K4F40I3SG
HK JDW NO:
386-10AS066K4F40I3SG
Datasheet:
10AS066K4F40I3SG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 696 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.It has been assigned a package 1517-BBGA, FCBGA by its manufacturer for this system on a chip.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.Arria 10 SX is the series number of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements and that is something to note.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.Total I/Os on this SoC part are 696.A 0.9V power supply is recommended.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.Similar to other high-quality Field Programmable Gate Arrays, it is also endowed with a remarkable system on a chip capability.It is possible to use this SoC chip with 696 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.Inputs are available on the SoC chip in the number of 696.660000 logic cells are present in logic system on chips.
There are a lot of Intel
10AS066K4F40I3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Multiprocessor system-on-chips (MPSoCs)
  • Defense
  • Mouse
  • Wireless networking
  • Medical
  • Apple smart watch
  • Level
  • Networked sensors
  • Keywords
  • Efficient hardware for training of neural networks
Step5Bar-code shipping tag
10AS066K4F40I3SG
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Number of Outputs
    696
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    696
  • Speed
    1.5GHz