  • 10AS066N2F40I2LG
10AS066N2F40I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS066N2F40I2LG
HK JDW NO:
386-10AS066N2F40I2LG
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS066N2F40I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 588 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Manufacturer assigns package 1517-BBGA, FCBGA to this system on a chip.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.This SoC security combines FPGA - 660K Logic Elements, an important feature to keep in mind.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.In total, this SoC part has 588 I/Os.It is advised to utilize a 0.9V power supply.For the SoCs wireless, a voltage higher than 0.93V is considered unsafe.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.Using this SoC chip, you have the option of having 588 outputs.There is 0.9V power supply required for system on chip.A SoC chip with 588 inputs is available to the user.Logic system on chips features 660000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS066N2F40I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial automation devices
  • Mobile computing
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Medical
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Special Issue Editors
  • High-end PLC
  • Networked sensors
  • Networked sensors
Step5Bar-code shipping tag
10AS066N2F40I2LG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Number of Outputs
    588
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    588
  • Speed
    1.5GHz
  • Primary Attributes
    FPGA - 660K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    660000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm