  • 1130-271K-RC
1130-271K-RC
advertisement
Manufacturer No:
1130-271K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1130-271K-RC
Package:
Radial
Datasheet:
1130-271K-RC
Description:
FIXED IND 270UH 4.5A 110 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1130-271K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    1130
  • Size / Dimension
    1.100Dia 27.94mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    110mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    4.5A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    19.56mm
  • Lead Spacing
    19.558mm
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm Max
  • Max DC Current
    4.5A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    4.5A
  • Diameter
    27.94mm
  • Height
    21.336mm
  • Height Seated (Max)
    0.840 21.34mm