  • 121-103FAJ-Q01
121-103FAJ-Q01
advertisement
Manufacturer No:
121-103FAJ-Q01
HK JDW NO:
384-121-103FAJ-Q01
Package:
Cylindrical Probe, Glass
Datasheet:
121-103FAJ-Q01
Purchasing and Inquiry
121-103FAJ-Q01 Overview
In the package of a Bulk, you can find NTC thermistors. The Cylindrical Probe, Glass package contains it for your convenience. To make NTC thermistors work, the resistance tolerance is ±20%. Setting the NTC thermistors' temperature to -60°C~300°C is the best way to ensure reliable performance. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected.
121-103FAJ-Q01 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
121 Series
Operating Temperature: -60°C~300°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
20% Tolerance
121-103FAJ-Q01 Applications
  • Water heaters
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Automotive Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature regulation and measurement
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
121-103FAJ-Q01
    Select All
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±2.6%
  • B25/85
    3669K
  • Thermal Sensitivity Index
    3574 K
  • Diameter
    254mm
  • Length
    12.7mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Cylindrical Probe, Glass
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~300°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    121
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Additional Feature
    HERMETICALLY SEALED PROBE
  • HTS Code
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    508mm
  • Resistance Tolerance
    ±20%