  • 1555.N0750.14
1555.N0750.14
advertisement
Manufacturer No:
1555.N0750.14
Manufacturer:
American Electrical Inc.
HK JDW NO:
51-1555.N0750.14
Package:
Datasheet:
1555.N0750.14
Description:
CABLE GLAND 6.5-14MM 3/4NPT NYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1555.N0750.14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Material
    Nylon
  • Series
    Syntec®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Cable Gland
  • Color
    Light Gray
  • Ingress Protection
    IP54/68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
  • Thread Size
    3/4 NPT
  • Wire/Cable Diameter
    13.97 mm
  • Includes
    Sealing Ring
  • Cable Diameter
    0.26 ~ 0.55 (6.5mm ~ 14.0mm)
  • Length
    11mm