  • 173-223LAF-301
173-223LAF-301
advertisement
Manufacturer No:
173-223LAF-301
HK JDW NO:
384-173-223LAF-301
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
173-223LAF-301
Purchasing and Inquiry
173-223LAF-301 Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. I have included it in package 0805 (2012 Metric) for convenience. To make NTC thermistors work the resistance tolerance must be ±5%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -60°C~125°C in order to ensure reliable performance. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function.
173-223LAF-301 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
173 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
22kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
173-223LAF-301 Applications
  • Mobile phones
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
173-223LAF-301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    173
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    22kOhm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C