  • 173D156X0020XWE3
173D156X0020XWE3
advertisement
Manufacturer No:
173D156X0020XWE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-173D156X0020XWE3
Package:
Axial
Datasheet:
173D156X0020XWE3
Description:
15μF ±20% 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 2.4μA Tape & Reel (TR) Axial
Step5Bar-code shipping tag
173D156X0020XWE3
    Select All
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Length
    10.67mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    TANTALEX®, 173D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.420L 4.57mmx10.67mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    20V